The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 230 V,
ID: 1430222 • Letter: T
Question
The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 230 V, and 10.0 cm farther from the center of the sphere the potential is 130 V.
(a) Determine the radius of the sphere.
_____ cm
(b) Determine the charge on the sphere.
_______ nC
The electric potential immediately outside another charged conducting sphere is 260 V, and 10.0 cm farther from the center the magnitude of the electric field is 420 V/m.
(c) Determine all possible values for the radius of the sphere. (Enter your answers from smallest to largest. If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.)
(d) Determine the charge on the sphere for each value of r. (If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.)
Explanation / Answer
V1 = kQ/R = 230 v --------1)
V2 = kQ/(R + 0.1) = 130 v ---------2)
from equation 1 and 2
V2/V1 = R/(R + 0.1) = 130/230
R/(R + 0.1) = 13/23
23R = 13R + 1.3
10R = 1.3
R = 0.13 m
=> Q = V1R/k
Q = (230 x 0.13) / (9 x 10^9)
Q = 3.32 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.