A soil contaminated with 100 mg metals/kg of soil, 50,000 mg S/kg of soil, 1,000
ID: 1071799 • Letter: A
Question
A soil contaminated with 100 mg metals/kg of soil, 50,000 mg S/kg of soil, 1,000 mg F/kg of soil and 40,000 mg Cl/kg of soil, is to be treated using an incinerator. The incinerator is operated at a heat load of 63 MM Kilojoules/hour and has an estimated stack gas flow of 986 mV minute and the feed rate of the soil into the incinerator will be 3, 400 g of soil/hour. Using the EPA uncontrolled source emission factors given below, estimate the hourly emissions that would be expected in the flue gas of this incinerator if no air pollution control equipment were used.Explanation / Answer
Feed rate of soil into the incinerator, Fs = 3400 g/hr = 3.4 kg/hr
Stack gas flow rate, Fg = 986 m3/min = 16.43 m3/hr
Heat Load, Q = 63 MMKJ/hr
Flow rate of pollutants in soil
Metals : 100 mg * Fs = 0.34 g/hr
S : 50000 mg * Fs = 170 g/hr
F : 1000 mg * Fs = 3.4 g/hr
Cl : 40000 mg * Fs = 136 g/hr
Emission rate in flue gas (by multiplying the emission factor)
Metals : 0.34 g/hr * 50 / 1000 = 0.017 g/hr
HCl : 136 g/hr * 1.03 = 140.08 g/hr
HF : 3.4 g/hr * 1.05 = 3.57 g/hr
SO2 : 170 g/hr * 2 = 340 g/hr
PM : Fg * 11.75 g/m3 = 193.1 g/hr
CO : Q * 0.05 kg/MMKJ = 3.15 kg/hr
NOx : Q * 0.15 kg/MMKJ = 9.45 kg/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.