A sample of the hydrate of sodium carbonate has a mass of 8.85 g. It loses 1.28
ID: 1071736 • Letter: A
Question
A sample of the hydrate of sodium carbonate has a mass of 8.85 g. It loses 1.28 g when heated. Find the formula and the name of the hydrate. A 16.4 g sample of hydrated calcium sulfate is heated until all the water is driven off. The calcium sulfate that remains has a mass of 13.0 g. Find the formula and the chemical name of the hydrate. When 8.00 g of Pb(C_2H_3O_2)_2 middot xH_2O are heated, 1.14 g of H_2O are driven off. Find the chemical formula and the name of the hydrate. A hydrate is determined to be 45.43% water and 54.57% COCI_2. Find the chemical formula and name for this hydrate.Explanation / Answer
Question # 4
A sample of the hydrate of sodium carbonate has a mass of 8.85 g. It loses 1.28 g when heated.Find the formula and the name of the hydrate
Answer:
Mass of hydrated sodium carbonate is 8.85 g
Mass of water present in hydrated sodium carbonate is 1.28 g
Mass of anhydrous sodium carbonate is =8.85 g-1.28 g= 7.57g
7.57g of anhydrous sodium carbonate has 1.28 g of water.
Molar mass of anhydrous sodium carbonate = 105.9888 g/mol
105.9888 g of anhydrous sodium carbonate has = [(1.28 gx 105.9888g)/7.57g ]of water
=17.92 g of water = round of to18.0g of water
105.9888 g of anhydrous sodium carbonate has 18.0g of water(molar mass of water is 18g/mol)
1mole of anhydrous sodium carbonate has 1mole of water.
Answer: The name of the hydrate is sodium carbonate monohydrate =Na2CO3.H2O
Question # 5
A 16.4 g sample of hydrated calcium sulfate is heated until all the water is driven off. The calcium sulfate that remains has a mass of 13.0 g. Find the formula and the chemical name of the hydrate
Answer:
Mass of hydrated calcium sulfate is 16.4 g
Mass of anhydrous calcium sulfate is 13.0 g
Mass of water present in hydrated calcium sulfate = (16.4 g - 13.0 g)= 3.4 g
13.0 g of anhydrous calcium sulfate has 3.4 g of water
Molar mass of anhydrous calcium sulfate = 136.14 g/mol
136.14 g of anhydrous calcium sulfate has [(3.4 g x 136.14 g/mol)/13.0g ]of water
=35.60 g of water = round of to 36.0g of water
136.14 g of anhydrous calcium sulfate has 36.0g of water(molar mass of water is 18g/mol)
1mole of anhydrous calcium sulfate has 2 moles of water
Answer: The chemical name of the hydrate calcium sulphate dehydrate=CaSO4.2H2O
Question # 6
When 8.00 g of Pb(C2H3O2)2 · xH2O are heated, 1.14 g of H2O are driven off. Find the chemical formula and the name of the hydrate.
Answer:
Mass of Pb(C2H3O2)2 · xH2O is 8.0 g
Mass of water present in Pb(C2H3O2)2 · xH2O is 1.14g
Mass of Pb(C2H3O2)2 = (8.0 g -1.14g)= 6.86g
6.86g of Pb(C2H3O2)2 has 3.4 g of 1.14g of water
Molar mass of anhydrous Plumbous acetate [Pb(C2H3O2)]= 325.29 g/mol
325.29 g of anhydrous Plumbous acetate has [(1.14g x 325.29 g /mol)/ 6.86g]of water
=54.05g of water= round of to 54.0g of water
325.29 g of anhydrous Plumbous acetate has 54.0g of water
1mole anhydrous Plumbous acetate has 3 moles of water(molar mass of water is 18g/mol)
Answer: The chemical formula of the hydrate Pb(C2H3O2)2 · 3H2O and the name of the hydrate is Plumbous acetate trihydrate
Question #7
A hydrate is determined to be 45.43% water and 54.57% CoCl2. Find the chemical formula and name for this hydrate. (*Hint – assume that there is 100 g total of hydrate compound.)
Answer:
54.57% CoCl2 has 45.43% water
100 % CoCl2 has 83.25% water
Molar mass of CoCl2 is 129.839 g/mol
129.839 g/mol of CoCl2 has 83.25% water= 108.09g of water= round of to 108.0g of water
= 108.0g/18= 6 moles of water
Answer: the chemical formula of this hydrate CoCl2.6H2O and name for this hydrate Cobaltous chloride hexahydrate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.