A sample of propane occupies 832 mL at 328 degrees celcius and 347 mmHg. What vo
ID: 538485 • Letter: A
Question
A sample of propane occupies 832 mL at 328 degrees celcius and 347 mmHg. What volume will it occupy at STP? If it takes 80 hours for a radionuclide to decay from 64,000 counts per minutes to 4,000 counts per minute, how long is one half - life of the radionuclide? What is the molarity of a solution made by dissolving 45.0 g of NaOH (molar mass = 40.0 g) in enough water to make 750 mL solution? Determine the empirical formula a molecule has the following elemental analysis: 56.34 % P and 43.66 % OExplanation / Answer
Ans 1.
Using the ideal gas law , pV = nRT
where p is pressure in atm , V is volume in Litres , n is number of moles , R is universal gas constant and T is temperature in kelvin.
347 mmHg = 0.45658 atm
328 degree celsius = 601 K
putting all the values
0.45658 x 0.832 = n x 0.0821 x 601
n = 0.0077 moles
1 mole of ideal gas occupies 22.4 L volume at STP
so 0.0077 moles will occupy 0.0077 x 22.4 = 0.17248 L
or 172.48 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.