What is the frequency of gamma ray radiation that has a wavelength of 11.4 pm? 3
ID: 1071529 • Letter: W
Question
What is the frequency of gamma ray radiation that has a wavelength of 11.4 pm? 3.80 times 10^-20 s^-1 1.74 times 10^-14 s^-1 2.63 times 10^7 s^-1 3.42 times 10^9 s^-1 2.63 times 10^19 s^-1 In acetylene, C_2 H_2, the triple carbon-carbon bond consists of: three sigma bonds two sigma bonds and one pi bond one sigma bond and two pi bonds three pi bonds one sigma bond, one pi bond and one delta bond Select elements listed in correct order of electronegativities (from the lowest to the highest): K, Fe, F Cl, Br, I Na, Cl, H S, Si, Mg F, O N How many moles of Se are there in a sample of Se that contains 1.91 times 10^24 atoms? 6.34 moles Se 3.17 mols Se 1.15 times 10^48 mols Se 1.58 mols Se 65.0 mols Se The balanced complete ionic equation for precipitation of AgCl when aqueous solution of Li AgNO_3 are mixed is:Explanation / Answer
Q6.
Formula for Ti 2xSO4
SO4-2 is -2 charged, so for Ti to have 2x SO4 = 2*-2 = -4
so
Ti must be +4 charged
this will have:
Titanium (IV) Sulfate
Q7.
Frequency for WL = 11.4 pm ... 1 pm = 10^-12 m
so
WL = c/v
v = c/WL = (3*10^8)/(11.4*10^-12) = 2.6315*10^19 Hz
Q8
triple bonds have always 1 sigma + 2 pi bonds, due to type of electrons shared in carbon, so choose C
Q9
electronegativity = how well they attract electrons
K < Fe < F is correct; since, by definition, Fluorine is the MOST electronegative and K is an alkaline metal, will have the lowest values
Q10
1 mol = 6.022*10^23 atoms
so
1.91*10^24 atoms...
mol = (1.91*10^24)/(6.022*10^23) = 3.171 mol of Se
Q11
Lithium and NO3 are not likely to react, so they are spectator ions
only Ag and Cl- will precipitate to form AgCl(s)
choose
a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.