What is the first year depreciation using the straight line method in the follow
ID: 1105270 • Letter: W
Question
What is the first year depreciation using the straight line method in the following example. Purchase price $1,250,000 Set up and install $55,000 Salvage value $118,000 Life expectency - seven years84,786 101,666 128,653 169,571 What is the first year depreciation using the straight line method in the following example. Purchase price $1,250,000 Set up and install $55,000 Salvage value $118,000 Life expectency - seven years
84,786 101,666 128,653 169,571 What is the first year depreciation using the straight line method in the following example. Purchase price $1,250,000 Set up and install $55,000 Salvage value $118,000 Life expectency - seven years
84,786 101,666 128,653 169,571 What is the first year depreciation using the straight line method in the following example. Purchase price $1,250,000 Set up and install $55,000 Salvage value $118,000 Life expectency - seven years
84,786 101,666 128,653 169,571 84,786 101,666 128,653 169,571
Explanation / Answer
The formula for the straight line method for calculating depreciation is following
Straight line depreciation = (Cost of the Asset – Salvage Value) ÷ Estimated Useful Life
In the present case we have the following information
Purchase price = $1,250,000
Set up and install cost = $55,000
Salvage value = $118,000
Expected useful life = 7 years
Cost of the Asset = Purchase price + Set up and install cost
Cost of the Asset = $(1,250,000 + 55,000)
Cost of the Asset = $1,305,000
First year depreciation = ($1,305,000 – $118,000) ÷ 7
First year depreciation = $169,571
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.