A 3.00 L flask initially contained 0.200 mol CO_2, mol CO, and 0.800 mol O_2 at
ID: 1071134 • Letter: A
Question
A 3.00 L flask initially contained 0.200 mol CO_2, mol CO, and 0.800 mol O_2 at 2000 K. Given that the equilibrium constant (Kx) for the reaction: is 0.738 at 2000 K. Which of the following statements is true? The value of "Q" is and the. a) 0.333, concentration of CO_2 will decrease as the system approaches equilibrium b) 1.67, concentration of CO_2 will increase as the system approaches equilibrium c) 0.600, concentration of CO will increase as the system approaches equilibrium d) 5.00, concentration of CO will decrease as the system approaches equilibrium e) 5.00, concentration of CO will increase as the system approaches equilibriumExplanation / Answer
2CO2 ----------> 2CO + O2
[CO] = 0.5/3 = 0.167M
[O2] = 0.8/3 = 0.267M
[CO2] = 0.2/3 = 0.067M
Qc = [CO]2[O2]/[CO2]2
= (0.167)2 *0.267/(0.067)2
= 1.67
Kc = 0.738
Qc>Kc The quilibrium shift to left side.
b. 1.67 concentration of Co2 will be increases as the system approaches equilibrium.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.