A 3.0 kg block moving with a velocity of +3.8 m/s makes an elastic collision wit
ID: 1906218 • Letter: A
Question
A 3.0 kg block moving with a velocity of +3.8 m/s makes an elastic collision with a stationary block of mass 2.0 kg. (a) Use conservation of momentum and the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach to find the velocity of each block after the collision. m/s (for the 3.0 kg block) m/s (for the 2.0 kg block) (b) Check your answer by calculating the initial and final kinetic energies of each block. .J (initially for the 3.0 kg block) J (initially for the 2.0 kg block) J (finally for the 3.0 kg block) J (finally for the 2.0 kg block)Explanation / Answer
Not to insult or anything but at least try to rephrase your homework in the form of a better question... but, the answers are: (1-a) First block = 1.41 m/s (1-b) Second block = 5.81 m/s (2-a) First block initial = 33.9 J (2-b) Second block initial = 0 J First system total = 33.9 J (2-c) First block final = 3.48 J (2-d) Second block final = 30.4 J Final system total = 33.9 J Here's how and why these are the answers, and I hope you follow them so at least you can talk about it in class. Given values: m1 = 3.5 kg u1 = 4.4 m/s m2 = 1.8 kg u2 = 0.0 m/s (A) Post-impact velocities v'1 = { [ m1 - m2 ] / [ m1 + m2 ] } * u1 v'1 = { [ (3.5 kg) - (1.8 kg) ] / [ (3.5 kg) + (1.8 kg) ] } * (4.4 m/s) v'1 = { [ 1.7 kg ] / [ 5.3 kg ] } * (4.4 m/s) v'1 = { 0.321 } * (4.4 m/s) v'1 = 1.411 m/s v'2 = { [ 2 * m1 ] / [ m1 + m2 } } * u1 v'2 = { [ 2 * (3.5 kg) ] / [ (3.5 kg) + (1.8 kg) ] } * (4.4 m/s) v'2 = { [ 7.0 kg ] / [ 5.3 kg ] } * (4.4 m/s) v'2 = { 1.321 } * (4.4 m/s) v'2 = 5.811 m/s (B) Kinetic energies, using KE = 0.5 * m * v^2 KE Block #1 Initial = 0.5 * (3.5 kg) * (4.4 m/s)^2 KE Block #1 Initial = (1.75 kg) * (19.36 m^2/s^2) KE Block #1 Initial = 33.9 J KE Block #1 Initial = 0 J, because it wasn't moving Total energy of initial system = 33.9 J + 0 J = 33.9 J KE Block #1 Final = 0.5 * (3.5 kg) * (1.41 m/s)^2 KE Block #1 Final = (1.75 kg) * (1.99 m^2/s^2) KE Block #1 Final = 3.48 J KE Block #2 Final = 0.5 * (1.8 kg) * (5.81 m/s)^2 KE Block #2 Final = (0.9 kg) * (33.77 m^2/s^2) KE Block #2 Final = 30.4 J Total energy of final system = 3.48 J + 30.4 J = 33.9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.