A student analyzed an antacid tablet from a bottle of 48 tablets purchased at a
ID: 1069801 • Letter: A
Question
A student analyzed an antacid tablet from a bottle of 48 tablets purchased at a discount store for $1.00.The mass of the tablet was 1.462g.After adding 25.00 mL of 0.8000M HCL solution to the tablet, the student back titrated the excess HCL with 3.52 mL of 1.019m NaOH solution. Calculate the number of moles of HCl added to the tablet. Calculate the number of moles of NaOH required for the back - titration. Calculate the number of moles of HCL neutralized by the antacid tablet Calculate the mass effectiveness of the tablet. Calculate the cost of one antacid tablet Calculate the cost effectiveness of the tablet.Explanation / Answer
a) Moles of HCl added = (volume of HCl added in L)*(concentration of HCl in mol/L) = (25.00 mL)*(1 L/1000 mL)*(0.8000 mol/L) = 0.02 mol (ans).
b) Moles of NaOH required for back-titration = (volume of NaOH in L)*(concentration of NaOH in mol/L) = (3.52 mL)*(1 L/1000 mL)*(1.019 mol/L) = 0.00358688 mol (ans).
c) Number of moles of HCl neutralized by antacid tablet = (moles of HCl initially present) – (moles of HCl neutralized by NaOH) = (0.02) – (0.0035688) mol = 0.0164312 mol (ans).
d) Mass effectiveness of tablet = mass of tablet/mole of HCl neutralised = (1.462 g)/(0.0164312 mol) = 88.977 = 88.98 (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.