A student analyzed an antacid tablet from a bottle of 48 tablets purchased at a
ID: 1016628 • Letter: A
Question
A student analyzed an antacid tablet from a bottle of 48 tablets purchased at a discount store for $1.00. The mass of the tablet was 1.462 g. After adding 25.00 mL if 0.8000M HCl solution to the tablet, the student back-titrated the excess HCl with 3.52 mL of 1.019M NaOH solution. (a) Calculate the number of moles of HCl added to the tablet. (b) Calculate the excess moles of HCl in the flask. (c) How many moles of antacid tablet were neutralized? (d) Calculate the mass effectiveness of the tablet. (e) Calculate the cost effectiveness of the tablet.
Explanation / Answer
number of moles of HCl added = 25 * 0.8 = 20 mmol
number of moles of NaOH = 3.52 * 1.1019 = 3.8787 mmol
number of moles of excess HCl present = 3.8787 mmol
number of moles of HCl reacted = 20 - 3.8787 = 16.1213 mmol
1 mole of HCl requires 1 mole of antacid tablet then
number of moles of antacid neutralized = 16.1213 mmoles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.