Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student analyzed an antacid tablet from a bottle of 48 tablets purchased at a

ID: 953778 • Letter: A

Question

A student analyzed an antacid tablet from a bottle of 48 tablets purchased at a discount store for $1.00. The mass of the tablet was 1.462 g. After adding 25.00 mL of 0.8000M HCl solution to the tablet, the student back-titrated the excess HCl with 3.52 ml. of 1.019M NaOH solution. Calculate the number of moles of HCl added to the tablet. Calculate the number of moles of NaOH required for the back-titration. Calculate the number of moles of HCl neutralized by the antacid tablet. Calculate the mass effectiveness of the tablet. Calculate the cost of one antacid tablet. Calculate the cost effectiveness of the tablet.

Explanation / Answer

1) Total number of moles of HCl added = molarity*volume of solution in litres = 0.8*0.025 = 0.02

2) moles of NaOH required for back titration = molarity*volume of solution in litres = 1.019*0.00352 = 0.0036

3) Thus, moles of HCl neutralised by tablet = 0.02 - 0.0036 = 0.0164

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote