A student analyzed an antacid tablets from a bottle of 18 tablets purchased at a
ID: 509927 • Letter: A
Question
A student analyzed an antacid tablets from a bottle of 18 tablets purchased at a discount store for $1.00. The mass of the tablet was 1.462 After adding 25.00 mL of 0.8000M HCI solution to the tablet, the student back-titrated the excess HCI with mL 1.019M NaOH solution. Calculate the number of moles of HCI added to the tablet. Calculate the number of moles of NaOH required for the back-titration. Calculate the number of moles of HCl neutralized by the antacid tablet. Calculate the mass effectiveness of the tablet. Calculate the cost of one antacid tablet. Calculate the cost effectiveness of the tablet.Explanation / Answer
1. Moles of HCl added to the tablet= Molarity* Volume(Liters)= 0.8*25/1000 =0.02
2. Moles of NaOH required for back titration = 1.019*3.52/1000 =0.0036
moles of HCl used for back titration= moles of NaOH ( NaOH+HCl------>NaCl+ H2O)=0.0036
4. moles of HCl neutralized by HCl= moles of HCl added- moles of excess HCl =0.02-0.0036=0.0164
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.