How many grams of potassium chlorate, KCIO_3, decompose to form potassium chlori
ID: 1066093 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
first find the moles of O2 using PV = nRT formula
where P = pressure = 0.85 atm
V = volume = 250 mL - 0.25 L
n = moles we have to calculate
R = gas constant = 0.0821 L atm , mol K
T = temperature in K = 400 K
plug in all these in above equation
0.85 atm x 0.25 L = n x 0.0821 L atm mol-1 K-1 x 400 K
n = 0.2125 L atm / 32.84 L atm mol-1
n = 0.00647 mol.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.