16.636 g of a non-volatile solute is dissolved in 410.0 g of water. The solute d
ID: 1064472 • Letter: 1
Question
16.636 g of a non-volatile solute is dissolved in 410.0 g of water. The solute does not react with water nor dissociate in solution. Assume that the resulting solution displays ideal Raoult's law behaviour. At 90°C the vapour pressure of the solution is 517.01 torr. The vapour pressure of pure water at 90°C is 525.80 torr. Calculate the molar mass of the solute (g/mol).
answer = 43.0 g/mol
Now suppose, instead, that 16.636 g of a volatile solute is dissolved in 410.0 g of water. This solute also does not react with water nor dissociate in solution. The pure solute displays, at 90°C, a vapour pressure of 52.58 torr. Again, assume an ideal solution. If, at 90°C the vapour pressure of this solution is also 517.01 torr. Calculate the molar mass of this volatile solute.
Explanation / Answer
we have formula
Vapor presur of solution = ( mol fc of solute x Vapor pressure of pure solute ) + ( vapor pressure ofs olvent x vapor pressure of pure solvent)
let mol fraction of solute = X , then solvent mol fraction = 1-X
517.01 = ( 52.8 X) + ( 1-X) ( 525.8)
8.79 = 473X
X = 0.0186 = moles of solute / ( moles of solute + water moles) ,
let moles of solute = m , water moles = 410 /18.015 = 22.76
0.0186 = ( m / m + 22.76)
0.0186m + 0.4233 = m
m = 0.4313 = mass of solute / molar mass of solute
0.4313 = ( 16.636 / Molar mass of solute )
Molar mass of solute = 38.6 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.