16.08 A gasoline engine takes in 1.70×10 4 J of heat and delivers 3900 J of work
ID: 1488546 • Letter: 1
Question
16.08
A gasoline engine takes in 1.70×104 J of heat and delivers 3900 J of work per cycle. The heat is obtained by burning gasoline with a heat of combustion of 4.60×104 J/g .
A. What is the thermal efficiency of the engine?
ANSWER: e = _______ %
B. How much heat is discarded in each cycle?
ANSWER: Q = _______ J
C. What mass of fuel is burned in each cycle?
ANSWER: m = ________ g
D. If the engine goes through 62.0 cycles per second, what is its power output in kilowatts?
ANSWER: P = __________ kW
E. If the engine goes through 62.0 cycles per second, what is its power output in horsepower?
ANWER: P = _________ hp
Explanation / Answer
a) e= W/Qh = 3900/(1.70*10^4) = 0.229
b) e= 1- Qc/Qh
0.229 = 1- Qc/(1.70*10^4) => Qc = 13107 J
c) mass = heat required in each cycle/ heat rate = ( 1.70×104 J)/(4.60×104 J/g) = 0.37 g
d) Power Output = Heat Delivered per unit time = Total Heat Delivered / time
= Heat Delivered per cycle X Cycles per second
= (3.9 KJoules) X (62 /sec)
= 241.8 KW
e) Power Output (Horsepower) = (266 KW) X 1.34 HP/KW)
= 323 HP
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.