16.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 800 m/s at an ang
ID: 1541993 • Letter: 1
Question
16.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 800 m/s at an angle of 32.0 degree with the horizontal. A second ball is fired with the same initial speed at an angle of 90.0 degree. Let y = 0 at the cannon. (a) Use the isolated system model to find the maximum height reached by each ball. = 12918.87 h^first ball do not try to use equations involving projectile motion. This problem is much more straightforward to solve using energy conservation, m h^second _ m ball Use the isolated system model to find the total mechanical energy of the ball-Earth system at the maximum height for each ball. E_first ball = J E^second ball = JExplanation / Answer
given
muzzle speed of first ball =800 m/sec
first ball shot at an angle = 32 degrees
now maximum height reached by first ball = v^2sin^2teta/2g
A) H1 = 800*800*sin^2(32degrees)/2*9.8
H1= 1.80048* 10000= 18004.8m
height reached by second ball = u^2/2g because sin90 =1
H2 = 800*800/19.6= 3.265*10000m
b) now mechanical energy of first ball is
E1= mgH1 = 16*9.8*18004.8= 2823152.64
E2= mgH2 = 16*9.8* 3.265*10000 = 511.952 * 10000.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.