A 15.0 ml sample of vinegar was analyzed via titration in the same manner as you
ID: 1054878 • Letter: A
Question
A 15.0 ml sample of vinegar was analyzed via titration in the same manner as you will use in this experiment. The standardized solution of NaOH was 1.20 M. A total of 10.5 ml of the sodium hydroxide were required to reach the pink endpoint. What was the concentration of the acetic acid in the vinegar solution? A 15.0 ml sample of vinegar was analyzed via titration in the same manner as you will use in this experiment. The standardized solution of NaOH was 1.20 M. A total of 10.5 ml of the sodium hydroxide were required to reach the pink endpoint. What was the concentration of the acetic acid in the vinegar solution?Explanation / Answer
Molarity of NaOH = 1.2 M
Volume of NaOH = 10.5 ml
MOles of NaOH = 1.2 M x 0.0105 L= 0.0126 moles
Moles of NaOH = Moles of Acetic acid
Moles of acetic acid = 0.0126
Concentration of acetic acid = 0.0126 / 0.015 = 0.84 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.