A 15-kg dog jumps up in the air to catch a ball. The dog\'s center of mass is no
ID: 1283990 • Letter: A
Question
A 15-kg dog jumps up in the air to catch a ball. The dog's center of mass is normally 0.20 m above the ground, and he is 0.50 m long. The lowest he can get his center of mass is 0.10 m above the ground, and the highest he can get it before he can no longer push against the ground is 0.50m .
If the maximum force the dog can exert on the ground in pushing off is 2.1 times the gravitational force Earth exerts on him, how high can he jump?
******* The answer is not 0.97m, 3.57m, 1.17m, 1.08m, or 0.72m
Explanation / Answer
push force = F = 2.1mg
s0,
F - mg = ma
a = 2.1mg -mg /m = 1.1mg/ m = 10.78 m/s2
veloicty gained pushing his Centre of mass form 0.10m to 0.50m
v^2 = 2 x 10.78 x (0.50 - 0.10)
v = 2.94 m/s
after that he left ground contact gravity will start to work
v^2 - u^2 = 2ad
0 - 2.94^2 = 2x - 9.8 x d
d = 0.44 m
total height form ground .
H = 0.44 + 0.50 = 0.94 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.