I am stuck on two questions from my latenite lab. Thanks for your help. 1. Suppo
ID: 1052804 • Letter: I
Question
I am stuck on two questions from my latenite lab. Thanks for your help.
1. Suppose you perform the reaction of magnesium and hydrochloric acid in a different constant pressure calorimeter with a calorimeter constant of 12.75 J/oC. The initial temperature in the calorimeter is 22.5 oC and the final temperature after the reaction is 33.7 oC. What is the value of qcal?
2. Suppose you use a coffee cup calorimeter to measure the heat released in the neutralization reaction between sodium hydroxide and hydrochloric acid. Given the data in the table below, how much heat was released or absorbed in the reaction?
Explanation / Answer
temperature differece = 33.7-22.5=11,2 deg.c, calorimeter constant,C = 12.75 j/deg.c
qcal = C* temperature difference = 11.2*12.75= 142.8 joules
b)heat releases= mass* specific heat* temperature difference + C* temperature difference
= (110.740-12.5)*4.184* (27.5-22) + 24.7*5.5 =2737 joules ( Cp is assumed specific heat =4.184 joules/gm.deg.c)
sicne there is temperature rise heat is released.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.