A mixture of n-hexane vapor and air leaves a solvent recovery unit and flows thr
ID: 1052075 • Letter: A
Question
A mixture of n-hexane vapor and air leaves a solvent recovery unit and flows through a 70-cm diameter duct at a velocity of 3.00 m/s. An a sampling point in the duct the temperature is 40 degree C, the pressure is 850 mm Hg, and the dew point of the sampled gas is 25 degree C. The gas is fed to a condenser in which it is cooled at constant pressure, condensing 60% of the hexane in the feed. Perform a degree of-freedom analysis to show that enough information is available to calculate the required condenser outlet temperature (degree C) and cooling rate (kW). Perform the calculations. If the duct diameter were 35 cm for the same molar flow rate of the feed gas, what would the gas velocity be?Explanation / Answer
From the given data, molar flow rate of mixture can be calculated. The dew point gives the partial pressure of hexane vapro. From the equation
Mole of hexane/total moles = partial pressure of hexane/ total pressure
Moles of hexane vapor can be calculated.
Since 60% of hexane is condensed, moles of hexane at out let can be calculated. Hence the partial pressure of hexane ( which in turn will be equal to vapor pressure , sicne air is saturated at the outlet of condenser), temperature corresponding to this partial presure = vapor presure can be calculated.
Volumetric flow rate of the gas = cross sectional area* velocity = (PI/4)* (70/100)2* 3=1.155 m3/s
Molar flow rate of gas, n= PV/RT
P= 850/760 atm =1.118 atm, T= 40+273.15K= 313.15K, R =0.0821 L.atm/mole.K
Total moles = 1.118*1.155*1000L/(0.0821*313.15)=50.23 moles/sec
Dew point at the inlet= 25 deg.c
Dew point is the temperature at which partial pressure of vapor= vapor pressure of hexane liquid
So vapor pressure of hexane liquid = 151.2 mm Hg at 25 deg,c= partial pressure of hexane
At inlet
Mole of hexane/total moles = partial pressure of hexane/ total pressure
Moles of hexane = 50.23* 151.2/(850-151.2)=10.87 moles /s of hexane at inlet
Mole of air = 50.23-10.87=39.36 moles/s. This does not change during condensation
60% of the hexane is condensed in the condenser, mole of hexane condensed ( unknown)= 10.87*0.6= 6.522 moles/sec
Moles of hexane uncondensed = 10.87-6.522 =4.348 moles/s
Total moles at outlet = 4.348+39.36=43.71 moles/se
At outlet of condenser , partial pressure of hexane = (moles of hexane/ total moles)* total pressure
= (4.348/43.71)* 850 =84.55 mm Hg
At the out let of condenser, the air is assumed to be saturated with hexane. So 84.55 mm Hg partial pressure of hexane correspond to vapor pressure at that temperature.
So temperature corresponding to 84.55 mm Hg partial pressure = 12.1 deg.c
Load on the condenser = (moles of hexane condensed/s * latent heat of vaporizatino f hexane = 6.522*43.85 Kj/mol=286 Kilo joules/sec = 286 Kw
From mass flow rate = density *V* cross sectional area
Since density remained constant
V1* cross sectionala rea= V2* cross sectional area
3*(70/100)2= V2*( 35/100)2
V2= velcoity = 3*4=12 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.