A mixture of methanol and propyl acetate contains 25.0 wt% methanol a. Using a s
ID: 1024264 • Letter: A
Question
A mixture of methanol and propyl acetate contains 25.0 wt% methanol
a. Using a single dimensional equation determine the g-moles of methanol in 200.0 kg of the mixture
b. the flow rate of propyl acetate in the mixture is to be 100.0 lb-mole/h. what must the mixture flow rate be in lbm/h?
3.22. A mixture of methanol and propyl acetate contains 25.0 wt% methanol. (a) Using a single dimensional equation, determine the g-moles of methanol in 200.0 kg of the mixture. (b) The flow rate of propyl acetate in the mixture is to be 100.0 lb-mole/h. What must the mixture flow rate be in Ibm/h? m211Explanation / Answer
a)
methanol = CH3OH
propyl acetate = C5H10O2
mass = 200 kg = 200000 g
if 25% by mass is methanol
200000 * 0.25 = 50000 g of methanol
mol = mass/MW = 50000 /32 = 1562.5 g-mol of methanol
B)
change to mass:
0.25*100 = 25 lbmol of methanol / h
0.75*100 = 75 lbmol of propyl acetate/ h
mass of methanol = mol*MW = 25*32 = 800 lb/h
mass of propyl acetat = 75*102.131 = 7659.825 lb/h
102.131 lbmol of propyl acetate / h
total mass =800 + 7659.825 = 8459.825 lb /h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.