11. An iron (Fe) wire with 5.00 cm in length was dropped into 350 0ml.2 375 M HC
ID: 104999 • Letter: 1
Question
11. An iron (Fe) wire with 5.00 cm in length was dropped into 350 0ml.2 375 M HCstion Afther the iw reacted completely with HC10, to produce ironl) perchlorate and hydrogn gas ( the soltion was titeated fot the remaining HCIO, by NaOH solution 258.9 ml, of 0 8413 M NaOit solution was needed fo itration (a) (2 points) What is the reaction equation between Fe ad C1 (b) (1 point) What is the reaction equation between HCIO, and NaOHl (c) (1 point) What is the net ionic reaction equation between HCIO, and Naon (d) (11 points) If you consider the iron wire as a cylinde of iron is 7.87 g/cm The arca of a circle with r as radius is r, what is the radius in inm of ron wire. The denityExplanation / Answer
a) 2 HClO4 + Fe ===== H2 + Fe(ClO4)2 The iron II percholate is Fe(ClO4)2 with this we only need to balance the HClO4, just multiply it by 2
b) remember that an acid and a base produces a salt plus water so
NaOH + HClO4 ======= NaClO4 + H2O (l)
c) Overall reaction:
For this you have to split the molecules into ions like:
Na+ + OH- + H+ + ClO4- ====== Na+ + ClO4- + H2O , the water does not split into ion,
now we must remove the ions that appear on both sides (these are called expectator ions)
OH- + H+ ========= H2O net ionic equation
d) For this part we must calculate the mass that reacted with the HClO4, we must analyze the info
originally you have a solution of 2.375 M and 850 ml of it so apply:
Molarity = moles / volume
moles = Molarity * volume = 2.375 * 0.85 = 2.01875 moles
moles that didnt react with Fe and were neutralized with NaOH
0.8416 M * 0.2589 L = 0.218 moles of NaOH added, since it is a 1:1 reaction then we had 0.218 moles of HClO4 that didnt react with Fe so
moles that reacted with Fe = 2.01875 - 0.218 = 1.8 moles of HClO4 that reacted with Fe so according to our first equation 2 moles of acid needs 1 mole of Fe so you originally had
1.8 * 2 = 3.6 moles of Fe, Fe has a molar mass of 55.8 g/gmol then
mass = moles * molar mass
mass of Fe = 3.6 * 55.8 = 167.4 grams of Fe
density = mass / volume
volumes = mass / density = 167.4 / 7.87 (gr/cm3) = 21.27 cm3
For a cylinder we know that volume is lenght * Area of the base
since lenght is 5 cm then
21.27 / 5 = 4.254 cm2 this is the area of the base
since tha base is a circle
4.254 = 3.1416 * r2
r2 = 4.254 / 3.1416 = 1.354
r = 1.163 cm
*please rate this answer if you like it =)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.