Gra 5.9/10 Print CalculatorPeriodic Table 3/29/2018 11:00 AM Question 8 of 10 Ma
ID: 1034835 • Letter: G
Question
Gra 5.9/10 Print CalculatorPeriodic Table 3/29/2018 11:00 AM Question 8 of 10 Map Sapling Learning Chlorine gas can be prepared in the laboratory by the reaction of hydrochloric acid with manganese(V) oxide: You add 38.7 g of MnO2 to a solution containing 463 g of HCI What is the limiting reactant? (b) What is the theoretical yield of Clh? Number (c) "he yield ofthe reaction is 76 7%, what is the actual yield of chlorine? Number R Cl, Previous ) Giveup & View Solution Check Answer ?Next Exit Hint about uscareers fox in a while. Do you want to clean it up for a fresh, like-new experience? And by the way, welcome back!Explanation / Answer
according to balanced reaction
4 x 36.5 g HCl reacts with 86.94 g MnO2
46.3 g HCl reacts with 46.3 x 86.94 / 4 x 36.5 = 27.57 g MnO2
but we have 38.7 g MnO2 so MnO2 is exess reagent
limiting reagent = HCl
4 x 36.5 g HCl gives 71 g Cl2
46.3 g HCl gives 46.3 x 71 / 4 x 36.5 = 22.51 g
therotical yield of Cl2 = 22.51 g
c) % yield = ( actual yield / therotical yield) x 100
76.7 = (actual yield / 22.51) x 100
actual yield / 22.51 = 0.767
actual yield = 17.26 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.