A.What is the pH of a buffer prepared by adding 0.708 mol of the weak acid HA to
ID: 1034781 • Letter: A
Question
A.What is the pH of a buffer prepared by adding 0.708 mol of the weak acid HA to 0.507 mol of NaA in 2.00 L of solution? The dissociation constant Ka of HA is 5.66×10?7.
I finished part A but you use it in parts B and C. The answer to part A is 6.102
B.What is the pH after 0.150 mol of HCl is added to the buffer from Part A? Assume no volume change on the addition of the acid.
C.What is the pH after 0.195 mol of NaOH is added to the buffer from Part A? Assume no volume change on the addition of the base
Explanation / Answer
B)
mol of HCl added = 0.15 mol
A- will react with H+ to form HA
Before Reaction:
mol of A- = 0.507 mol
mol of HA = 0.708 mol
after reaction,
mol of A- = mol present initially - mol added
mol of A- = (0.507 - 0.15) mol
mol of A- = 0.357 mol
mol of HA = mol present initially + mol added
mol of HA = (0.708 + 0.15) mol
mol of HA = 0.858 mol
Ka = 5.66*10^-7
pKa = - log (Ka)
= - log(5.66*10^-7)
= 6.247
since volume is both in numerator and denominator, we can use mol instead of concentration
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 6.247+ log {0.357/0.858}
= 5.866
Answer: 5.866
C)
mol of NaOH added = 0.195 mol
HA will react with OH- to form A-
Before Reaction:
mol of A- = 0.507 mol
mol of HA = 0.708 mol
after reaction,
mol of A- = mol present initially + mol added
mol of A- = (0.507 + 0.195) mol
mol of A- = 0.702 mol
mol of HA = mol present initially - mol added
mol of HA = (0.708 - 0.195) mol
mol of HA = 0.513 mol
Ka = 5.66*10^-7
pKa = - log (Ka)
= - log(5.66*10^-7)
= 6.247
since volume is both in numerator and denominator, we can use mol instead of concentration
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 6.247+ log {0.702/0.513}
= 6.383
Answer: 6.383
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.