Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4.99 are stronger and harderanetppr bronze. Bonzes tin alone ta. A 100 0-g sampl

ID: 1034591 • Letter: 4

Question

4.99

are stronger and harderanetppr bronze. Bonzes tin alone ta. A 100 0-g sample of a certain bronze is90 0% copper by mass and 10 0% t in which metal can be called the solvent, and which the solute? (h) Based on part (a), calculate the concentration of the solute metal in the alloy in units of molarity, assuming a density of 7.9 g/em. (e) Suggest a reac- tion that you could do to remove all the tin from this bronze to leave a pure copper sample. Justify your reasoning. 4.99 A 35.0 ml sample of 1.00 M Co(NO), and an 80.0-mL sample of 0.600 M Co(NO), are mixed. The solution is then heated to evaporate water until the total volume is 50.0 ml. Calcu- late the volume, in ml, of 0.20 M H,PO, that is required to 4.1 precipitate out cobalt (dlI) phosphate in the final solution. 4.100 Neurotransmitters are molecules that are released by nerve cells to other cells in our bodies, and are needed for muscle motion, thinking, feeling, and memory. Dopamine is a com- mon neurotransmitter in the human brain. Integrative Exercises 4.105 Suppose you have 3.00 g of powdered zinc metal, 3.00g of

Explanation / Answer

total mol of Co(NO3)3=mol of Co(NO3)3 in first solution+mol of Co(NO3)3 in second soln=0.035L*1.0mol/L+0.080L*0.6mol/L=0.083mol

thus final concentration of Co(NO3)3=0.083mol/0.050L=1.66M

Co(NO3)3 +H3PO4 <----> CoPO4+3HNO3

mol Co(NO3)3/mol H3PO4=1:1

So, mol of H3PO4 required to react with Co(NO3)3=0.083mol

volume of H3PO4 required=mol/molarity=0.083mol/0.20mol/L=0.415L=41.5 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote