Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4.62 4.64. 4.68 pleasee! solution are needed to provide 0.350 mol of NaOH? lv 4.

ID: 589832 • Letter: 4

Question

4.62

4.64.

4.68

pleasee!

solution are needed to provide 0.350 mol of NaOH? lv 4.62 (a) Calculate the molarity of a solution made by disso ing 12.5 grams of Na,CrO, in enough water to form exacti 750 ml of solution. (b) How many moles of KBr are presen in 150 mL of a 0.112 M solution? (c) How many 6.1 M HCI solution are needed to obtain 0.150 mol o milliliters of f HCI? 4.63 The average adult human male has a total blood volume of 5.0 I al is If the concentration of sodium ion in this average individu 0.135 M, what is the mass of sodium ion circulating in the blood? 4.64 A person suffering from hyponatremia has a sodium ion con centration in the blood of 0.118 M and a total blood volume of 4.6 L. What mass of sodium chloride would need to be added to the blood to bring the sodium ion concentration up to 0.138 M, assuming no change in blood volume? 4.65 The concentration of alcohol (CH,CH,OH) in blood, called the "blood alcohol concentration" or BAC, is given in units of grams of alcohol per 100 mL of blood. The legal definition of intoxication, in many states of the United States, is that the BAC is 0.08 or higher. What is the concentration of alcohol, in terms of molarity, in blood if the BAC is 0.08? 4.66 The average adult male has a total blood volume of 5.0 L. After drinking a few beers, he has a BAC of 0.10 (see Exercise 4.65) What mass of alcohol is circulating in his blood? 4.67 (a) How many grams of ethanol, CH,CH,OH, should you dissolve in water to make 1.00 L of vodka (which is an aque- ous solution that is 6.86 M ethanol)? (b) Using the density of ethanol (0.789 g/mL), calculate the volume of ethanol you need to make 1.00 L of vodka 4.68 One cup of fresh orange juice contains 124 mg of ascorbic acid (vitamin C, C6H8O6). Given that one cup = 236.6 mL, calculate the molarity of vitamin C in organic juice.

Explanation / Answer

Ans 4.62

a)

Molarity = no. of moles of solute / volume of solution in L

no. of moles of Na2CrO4 = 12.5 / 161.97 = 0.077 moles

M = 0.077 / 0.750

M = 0.1 M

b) M = no. of moles / volume of solution L

n = 0.112 X 0.150

= 0.0168 moles

c) 6.1 = 0.150 /V

V = 24.6 mL

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote