Sapling Learning The flask shown here contains 0.750 g of acid and of contains 0
ID: 1033231 • Letter: S
Question
Sapling Learning The flask shown here contains 0.750 g of acid and of contains 0.130 M NaOH ein indicator dissolved in water. The uret gw drops 15 What volume of base is needed to reach the en point of the titration? 10 15 Number mL base 35 40 11.7 What is the molar mass of the acid (assuming it is diprotic and that the end point corresponds to the second equivalence point)? Add base to the solution until it just turns pink. You may need to reset the titration if you go past the end point. g/ molExplanation / Answer
from the given data,
no of mol of NaoH reacted = v*M
= 11.7*0.13
= 1.521 mmol
= 1.521*10^-3 mol
1 mol acid = 2 mol NaOH
No of mol of diprotic acid reacted = (1.521*10^-3)/2 = 0.00076 mol
molarmass of diprotic acid reacted = w/n = 0.75/0.00076 = 986.84 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.