Sapling Learning Map Determine the image distance for an object 7.000 cm from a
ID: 1413290 • Letter: S
Question
Sapling Learning Map Determine the image distance for an object 7.000 cm from a diverging lens of radius of curvature 5.600 cm and index of refraction 1.800. (Express your answer as a positive quantity.) Number 12.7 cm R- 5.600 c object What is the magnification of the object? (Be sure to insert the proper sign if needed.) Number 3.76 What is the nature of the image? O Inverted and smaller O Upright and smaller There is additional feedback er available View this feedback by clicking on the bottom divider bar on the divider Incorrect bar again to hide the additional feedbackExplanation / Answer
Image position, made by lens is given by 1/v - 1/u = 1/f = (n-1)(1/r1 - 1/r2 )
Here v is image coordinate, u is object coordinate, n is refective index of lens material, r1 and r2 are coordinates of center of curvature of two curved sufaces. origin of coordinates is taken at center of lens, and +ve direction towards right. As per problem u = -7 n = 1.8 r1 = -5.6 and r2 = + 5.6
So 1/v + 1/7 = 0.8 (- 2/5.6)
hence v = - 2.33 cm hence distance of image is 2.33 cm
Magnification is v/u here again v and u are image and object coordinates
hence magnification is -2.33/(- 7) = + 1/3
As magnification is +ve image is upright and as it is less than one, image is small.
2) A -ve focal length or diverging lens always mkes virtual image of real object. Hence image of ring will be virtual.
I/O = v/u = f/(f+u), we get second equality from lens equation 1/v-1/u =/1/f. Here I is image size and O is object size.
hence I/3.23 = -5.35/(-5.35 - 12.7) hence I = 0.96 mm
As magnification = v/u = f/(f+u) is +ve, image is upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.