1A) How many grams of solid ammonium chloride should be added to 2.00 L of a 0.1
ID: 1031156 • Letter: 1
Question
1A) How many grams of solid ammonium chloride should be added to 2.00 L of a 0.144 M ammonia solution to prepare a buffer with a pH of 10.010 ?
1B) A student measures the CN- concentration in a saturated aqueous solution of nickel(II) cyanide to be 3.81×10-8 M. Based on her data, the solubility product constant for nickel(II) cyanide is ?
1C) A student measures the molar solubility of silver chromate in a water solution to be 1.28×10-4 M. Based on her data, the solubility product constant for this compound is ?
1D) The molar solubility of aluminum hydroxide in a water solution is ? M.
1E) The equilibrium concentration of sulfite ion in a saturated calcium sulfite solution is ? M.
Explanation / Answer
A)
pH = 10.010
pKa = 9.255
pH = pKa + log [base / acid]
10.010 = 9.255 + log [0.288 / NH4Br]
moles of NH4Br = 0.0506
mass of NH4Br = 4.958 g
B)
Ni(CN)2 ----------> Ni+2 + 2 CN-
Ksp = [Ni+2][CN-]^2
= (1.905 x 10^-8) (3.81 x 10^-8)^2
Ksp = 2.76 x 10^-23
C)
Ag2CrO4 -------------> 2 Ag+ + CrO42-
Ksp = 4S^3
= 4 x (1.28 x 10^-4)
Ksp = 8.39 x 10^-12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.