16) Melting point can be defined as the temperature when a solild becomes a liqu
ID: 1030289 • Letter: 1
Question
16) Melting point can be defined as the temperature when a solild becomes a liquid. The of the chemical acetone is-95 C. Which state of matter wou temperature of-94'C? ld you expect to exist for acetone at a A) solid B) plasma C) gas D) liquid 17) How many inches are in 2.80 ft? 17) A) 33.6 B) 0.233 C) 34 D) 4.29 E) none of the above 18) Suppose it took 108 joules of energy to raise a bar of gold from 25.0C to 29.7°C. Given that the specific heat capacity of gold is 0.128 J/g.°C, what is the mass (in grams) of the bar of gold? 18) A) 1.8 10 g B) 1.28 102s C6.5x101g D) 1.08 102g E) none of the above 19) From the following list of substances and heat capacities, choose the one that will have the lowest 19) temperature after absorbing 100.0 k] of heat. Assume identical masses of each substance start at the same initial temperature. A) ethanol-2.42 J/g.C B) lead-0.128 JIg. C C) water-4.18 J/g.°C D) copper-0.385 J/g."C E) not enough information 20) An object weighing 1.840 kg has a volume of 0.0015 m3. What is the density of the object in g/cm3? 20) A) 1.2 B) 0.0028 C) 0.0012 D) 0.82 E) none of the above SHORT ANSWER. Write the word or phrase that best completes each statement or answers the question. 3pts each 21) 21) The energy value of carbohydrates is 4.0 cal/g. Calculate the energy in 250 g of carbohydrates, and express the value in joules(Given: 1 cal-4.184 22) The radius of a sulfur atom is 0.000 000 104 centimeter. Express the atomic radius in 23) What are the freezing point and boiling point of water on the Celsius scale? 24) What is the term for a direct change of state from a gas to a solid? 22) scientific notation. 23) 24)Explanation / Answer
16.
Answer is option (D) liquid.
Acetone is a liquid.
17.
1 ft = 12 inches
or, 2.80 ft = 2.80 x 12 inches = 33.6 inches
Answer is option (A)
18.
Q = m c dT
or, 108 J = (m) x (0.128 J g-1oC-1) x (29.7 oC - 25.0 oC)
or, 108 J = (m) x (0.128 J g-1oC-1) x (4.7 oC)
or, m = (108 J) / [ (0.128 J g-1oC-1) x (4.7 oC) ]
or, m = 179.52 g
or, m = 180 g
or, m = 1.8 x 102 g
Answer is option (A).
19.
Heat capacity of a substance is the amount of energy required to raise the temperature of that substance by one degree Celsius.
So the smaller the specific heat value, the higher the temperature rise.
Answer is option (B) lead - 0.128 Jg-1oC-1.
20.
Density = Mass / Volume
= 1.840 Kg / 0.0015 m3
= 1840 g / (0.0015 x 1000000) cm3
= 1840 g / 1500 cm3
= 1.2 g/cm3
Answer is option (A)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.