A 200.00 ml sample of 1.000 M nitric acid was added to the water sample above. W
ID: 1027594 • Letter: A
Question
A 200.00 ml sample of 1.000 M nitric acid was added to the water sample above. What is the resulting pH?
What is the pH of a carbonate buffer solution prepared by mixing 1.500 mol Na2CO3 and 1.000 mol of NaHCO3 and adding water to make a 1.000L solution? pKa of HCO3- is 10.32
A 200.00 mL sample of 1.000M nitric acid was added to the buffered solution above. What is the resulting pH?
Explain conceptually the process by which the limestone can protect the lakes in the Midwest from the effects of acid rain.
Explanation / Answer
moels of CO32- = 1.500 mol
moles of HCO3- = 1.000 mol
pH = pKa + log [salt / acid]
= 10.32 + log [CO32- / HCO3-]
= 10.32 + log [1.500 / 1.000]
pH = 10.50
moles of HNO3 added = 200 x 1 / 1000 = 0.20
pH = pKa + log [salt - C / acid + C]
= 10.32 + log [1.50 - 0.20 / 1.00 + 0.20]
pH = 10.36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.