A 200.0-liter water tank can withstand pressures up to 20.0 bar absolute before
ID: 1843390 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) At t1
p=3 bar(saturated)
From steam tables
t=133.5 oC
vf= 0.001073 m3/kg, vg=0.6057 m3/kg
mf=165 kg
Vf= 165x0.001073 = 0.177 m3 = 177 L
Hence Vg = 200-177 = 33 L=0.033 m3
mg= 0.033/0.6057 = 0.0545 kg
b) Total mass of water in the tank
m = 165+0.0545 = 165.0545 kg
At t1 the overall specific volume v1= 0.2/165.0545 = 0.001212
At t2
p =30 bar(saturated)
From steam tables
t=233.86 o C
vf = 0.001217 m3/kg, vg = 0.0667 m3/kg
Since the specific volume for constant volume process remain constant we find the internal energy at 3 bar at 0.001212 m3/kg specific volume
But the v1=v2=0.001212 <vf=0.001217
Hence at t2 the water is compressed liquid
Vf = 200 L, Vg =0
Quantity of water condensed between t1 and t2= 0.0545 kg
By interpolation from steam tables
t=231.5 oC
c) u2 = 993.7 kJ/kg
u1f= 561.1 kJ/kg, u1g= 2543.6 kJ/kg
u1= (561.6x165+2543.6x0.0545)/165.045 = 562.25 kJ/kg
Heat transferred
Q = m(u2-u1)= 165.0545x(993.7-562.25)
=164010 kJ
The actual heat input must have been greater than the calculated value because
1. There will be heat loss through the tank wall so more heat needs to be transferred to achieve the final pressure
2. There is thermal expansion of tank material which reduces the pressure rise. So more heat is required to achieve the final pressure
d) Factors for pressure rise:
1. Thermal expansion of water with volume constant
2. Greater number of molecular collisions with tank wall per unit time due to higher energy of water molucules at higher temperature.
3. Due to higher energy the energy per collision of water molecule with tank wall increases.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.