A ALEKS-Janet Solis-Lei × | + 0 https://w awa aleks.com alekscgins exe/1ou-gNslk
ID: 1025790 • Letter: A
Question
A ALEKS-Janet Solis-Lei × | + 0 https://w awa aleks.com alekscgins exe/1ou-gNslkr7 ap3 H-1 01 KBBKWAM 75Nv6b8oDa AV88tIGSaVoq8s1tCiBzbMTbH6cmaaoz5D 9FR psf w Janet -Percent yield of chemical reactions Gaseous butane CH, (CH,) CH:) reacts with gaseous oxygen gas (O ) to produce gaseous carbon dioxide (CO and gaseous ate, H,0 water is produced from the reaction of 4.07 g of butane and 26.2 g of oxygen gas, calculate the percent yield of water. Round your answer to 3 significant figures. 0% f442 of Ar Explanation Check O Type here to search 11:16 AM 3/10/2018Explanation / Answer
The combustion reaction of butane is given as :
C4H10 + 13/2 O2 = 4CO2 + 5H2O
Number of moles of butane = 4.07 / molar mass = 4.07 / 58.1 = 0.07 moles
Number of moles of oxygen = 26.2 / 31.999 = 0.82 mol
0.82 mol O2 will require = 0.82 / 6.5 = 0.126 mol Butane
So butane is the limiting reagent
0.07 mole butane will produce 0.07 x 5 = 0.35 mol water
So theoretical yield of water = 0.35 x 18.01528 = 6.31 g
percent yield = (4.42 / 6.31) x 100
= 70.0 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.