Based on the figure below showing an alloy with two soluble components (A & B),
ID: 1024705 • Letter: B
Question
Based on the figure below showing an alloy with two soluble components (A & B), calculate the masses of the alloy that are in the liquid and solid phases at a given temperature if the total alloy mass is 200 g, Component B represents 60% of the total alloy, 25% of the liquid phase is Component B, and 70% of the solid is Component B.
100 Melting temperature of material A Percent weight of material A 50 25 Liquid Liquid and solid Solid 50 Percent weight of material B N Melting temperature of material B 100Explanation / Answer
Total mass of alloy = 200 g.
Mass of B in total alloy = 200 * 60 / 100 = 120 g.
Then mass of A in total alloy = 200 - 120 = 80 g.
Mass of liquid phase of B + mass of solid phase of B = toal mass of B
L*25/100 + S*70/100 = 120
25 L + 70 S = 12000 ------(1)
similarly, L*75/100 + S*30/100 = 80 for companant 'A'
75 L + 30 S = 8000 ---(2)
(1) *3 - (2)
75 L + 240 S = 36000
75 L + 30 S = 8000
(-)
210 S = 24000
S = 114.28 g.
Therefore total mass of alloy in solid phase = 114.28 g.
and total mass of alloy in liquid phase = 200 - 114.28 = 85.72 g.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.