a 5.00 L flask contains 1.00 mol of diatomic nitrogen and 2.00 mol of diatomic h
ID: 1021077 • Letter: A
Question
a 5.00 L flask contains 1.00 mol of diatomic nitrogen and 2.00 mol of diatomic hydrogen gas at 15 degrees celcius. what are the partial pressures of these gases, and what is the total pressure? a 5.00 L flask contains 1.00 mol of diatomic nitrogen and 2.00 mol of diatomic hydrogen gas at 15 degrees celcius. what are the partial pressures of these gases, and what is the total pressure? a 5.00 L flask contains 1.00 mol of diatomic nitrogen and 2.00 mol of diatomic hydrogen gas at 15 degrees celcius. what are the partial pressures of these gases, and what is the total pressure?Explanation / Answer
we have to use the formula
partial pressure = mole fraction x total pressure
first find the mole fraction
mole fraction of N2 = moles of N2 / moles of N2 + moles of O2
= 1.0 mol / 1.0 mol + 2.0 mol = 1 / 3 = 0.33
mole fraction of H2 = moles of H2 / total moles
= 2 / 2+1 = 2/3 = 0.67
now calculate the total pressure using PV = nRT formula
P = pressure
V = volume in liters = 5.00 L
n = no of moles = 2+1 = 3
R = gas constant = 0.0821 L atm /mol K
T = temperature in kelvin = 273 + 15 = 288 K
P x 5.00 L = 3 mol x 0.0821 L atm /mol K x 288 K
P = 70.9344 / 5
P = 14.18 atm
partial pressure of N2 = mole fraction of N2 x total pressure
= 0.33 x 14.18 atm
= 4.68 atm
partial pressure of O2 = mole fraction of O2 x total pressure
= 0.67 x 14.18 atm
= 9.5 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.