a 2965 Help 1 Contact Us1 Log.Out OSCutnell, Physics, 11e GENERAL PHYSICS (PHYS
ID: 1886102 • Letter: A
Question
a 2965 Help 1 Contact Us1 Log.Out OSCutnell, Physics, 11e GENERAL PHYSICS (PHYS 2001/2002) ssignment Chapter 02, Problem 36 GO | acceleration has a magnitude of .42 m/s2. (a) How much tme-s before the players collide? (b) At the instant they collide, how far has the Two soccer players start from rest, 39 m apart. They run directly toward each other, both s players accelerating. The first player's acceleration has a magnitude of 0.60 m/s?. The second player's player run, (a) Number Units (b) Number Units Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER MapleNet Version 4.24.9.3Explanation / Answer
let the two players accelerate for time "t"
for first player :
vi = initial velocity = 0 m/s
a = acceleration = 0.60 m/s2
d = distance travelled in time "t"
using the equation
d = vi t + (0.5) a t2
d = (0) t + (0.5) a t2
d = (0.5) (0.60) t2 eq-1
for second player :
v'i = initial velocity = 0 m/s
a' = acceleration = 0.42 m/s2
d' = distance travelled in time "t"
using the equation
d' = v'i t + (0.5) a' t2
d' = (0) t + (0.5) a' t2
d' = (0.5) (0.42) t2 eq-2
Given that
d' + d = initial distance between the players = 39 m
(0.5) (0.42) t2 + (0.5) (0.60) t2 = 39
t = 8.74 sec
b)
using eq-1
d = (0.5) (0.60) t2
d = (0.5) (0.60) (8.74)2
d = 22.92 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.