Glucose metabolism is a key reaction for obtaining energy in the body. Glucose,
ID: 1021013 • Letter: G
Question
Glucose metabolism is a key reaction for obtaining energy in the body. Glucose, a carbohydrate, is oxidized to water and carbon dioxide in the reaction below. The combustion enthalpy, H, of glucose is 2.80 x 103 kJ/mol, which means that as glucose is oxidized, its electrons lose 2.80 x 103 kJ/mol as they give up potential energy through a complicated series of bioelectrochemical steps. C6H12O6(aq) + 6 O2(g) 6 CO2(g) + 6 H2O(l)
a. Assume that a person requires 2.000 x 103 nutritional Calories per day and that this energy is obtained solely from the oxidation of glucose. Calculate the number of moles of O2 a person must breathe each day to react with this much glucose.
b. Each mole of O2 requires 4 mol e-, regardless of whether the O atoms become part of CO2 or H2O. Determine the average electric current (C/s) in a human body using the quantity of energy described in part a. per day.
c. Use the answer from part b. and calculate the electrical potential this current flows through in a day to produce the 2.000 x 103 nutritional Calories.
Explanation / Answer
a) Number of calories required by the person = 2000 Calories
1 Cal = 4.184 J
Number of energy required in Joules = 8368 Joules
Number of moles of Glucose = 8368/(2800 * 10^3) = 2.98857 * 10^(-3) moles
Moles of O2 = 2.99857 * 10^(-3) * 6 = 1.793 * 10^(-2) moles
b) Q = I * t
=> 1.7932 * 10^(-2) * 4 * 24 * 60 * 60
=> 6197.27 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.