A closed vessel contains water and a gaseous mixture of N2 and He at T=298 K. Th
ID: 1020656 • Letter: A
Question
A closed vessel contains water and a gaseous mixture of N2 and He at T=298 K. The mole fraction of gaseous N2 is 0.45. The henrys constant of N2 is 1.7 times larger than that of He.A) Which gas is more soluble in water under these conditions: N2 or He? B) What is the ratio of concentrations of N2 and He in the water? A closed vessel contains water and a gaseous mixture of N2 and He at T=298 K. The mole fraction of gaseous N2 is 0.45. The henrys constant of N2 is 1.7 times larger than that of He.
A) Which gas is more soluble in water under these conditions: N2 or He? B) What is the ratio of concentrations of N2 and He in the water?
A) Which gas is more soluble in water under these conditions: N2 or He? B) What is the ratio of concentrations of N2 and He in the water?
Explanation / Answer
A. Solubility of N2 would be more compared to He under given condition. Since henery constant value is higher than He.
B. Ratio of concentration of N2 and He = 0.45 x 1.7/0.55 x 1 = 1.39:1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.