A closed and elevated vertical cylindrical tank with diameter 1.70 m contains wa
ID: 1502873 • Letter: A
Question
A closed and elevated vertical cylindrical tank with diameter 1.70 m contains water to a depth of 0.900 m . A worker accidently pokes a circular hole with diameter 0.0170 m in the bottom of the tank. As the water drains from the tank, compressed air above the water in the tank maintains a gauge pressure of 5.00×103Pa at the surface of the water. Ignore any effects of viscosity.
Part A
Just after the hole is made, what is the speed of the water as it emerges from the hole?
5.26
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the ratio of this speed to the efflux speed if the top of the tank is open to the air?
1.25
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
How much time does it take for all the water to drain from the tank?
35.6
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
What is the ratio of this time to the time it takes for the tank to drain if the top of the tank is open to the air?
v =5.26
m/sExplanation / Answer
(a) v2 = 5.26 m/s
(b) Ratio = 1.25
(c) t = 35.6 min
(d) You need to find dV/dt for the slower velocity now: dV/dt=(pi*(0.0170/2)^2)(4.08) = 9.26e-4
V=pi(0.85)^2*0.9= 2.04 m^3
Compare these ratios: 9.26e-4= 2.04/t
t=36.72 min
Ratio = 36.72/35.6 = 1.031
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.