A closed and elevated vertical cylindrical tank with diameter 1.60 m contains wa
ID: 1561965 • Letter: A
Question
A closed and elevated vertical cylindrical tank with diameter 1.60 m contains water to a depth of 0.500 m . A worker accidently pokes a circular hole with diameter 0.0190 m in the bottom of the tank. As the water drains from the tank, compressed air above the water in the tank maintains a gauge pressure of 5.00×103Pa at the surface of the water. Ignore any effects of viscosity.
Part A
Just after the hole is made, what is the speed of the water as it emerges from the hole?
Part B
What is the ratio of this speed to the efflux speed if the top of the tank is open to the air?
Part C
How much time does it take for all the water to drain from the tank?
Part D
What is the ratio of this time to the time it takes for the tank to drain if the top of the tank is open to the air?
v = m/sExplanation / Answer
A)
speed of efflux, v = sqrt(2*delta_P/rho + 2*g*h)
= sqrt(2*5*10^3/1000 + 2*9.8*0.5)
= 4.45 m/s
B) v_open = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*0.5)
= 3.13 m/s
v/v_open = 4.45/3.13
= 1.42
C) volume flo rate = A*v
= (pi*d^2/4)*v
= (pi*0.019^2/4)*4.45
= 0.00126 m^3/s
time taken to drain out the tank, t = Volume of the water/volue flow rate
= pi*r^2*h/volume flow rate
= pi*0.8^2*0.5/0.00126
= 798 s
= 798/60
= 13.3 min
D)
t/t_open = v_open/v
= 3.13/4.45
= 0.703
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.