At a given temperature. a first-order reaction has a rate constant of 3.1 times
ID: 1020633 • Letter: A
Question
At a given temperature. a first-order reaction has a rate constant of 3.1 times 10^-3 s^-1. How long will il take for the reaction to be 44% complete? 1300s 81s 260s 1200s 190s Which of the following properties indicates the presence of strong intermolecular forces in a liquid? a low vapor pressure a low boiling point a low heat of vaporization a low critical temperature None of the above. The mass of a 14.4% (by mass) solution is 8.80 g. The density of the solution is 1.744 g/mL. What is the mass of the water in this solution? 2.21 g 7.53 g 10.3 g 13.1 g 0.00753 kg Which of the following substances is expected to have the highest molar heat of vaporization (delta H_rxp)? Ar H_2O C_6H_6 NH_3 He What is the pH of a 0.038 M HClo_4 solution'? 1.42 15.42 3.27 10.73 12.58Explanation / Answer
18.
Given K = 3.1 * 10-3 s-1 & x= 44% let a=100%
it is a first order reaction,so
K = (2.303 /t).Log (a/a-x)
therefore time t = (2.303/3.1 * 10-3). Log (100/100-44)
on solving time t = 187 sec
19.
Low vapor pressure & low boiling points represents the strong intermolecular forces of attractions
20.
14.4 % of solution means
14.4 gr 0f substance is present in 100gr of solution
then 8.80 gr of solution contains = 14.4 * 8.8 / 100 = 1.26 gr of substance is present in 8.8 gr of solution
therefor mass of water in the solution = 8.8-1.26 = 7.53gr
22.
since HClO4 is strong acid, so it dissociates completely into H+ & ClO4- ions
so [H+] = 0.038
pH = - log[H+] = - Log [0.038] = 1.42
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.