At a distance of 0.210 cm from the center of a charged conducting sphere with ra
ID: 1423000 • Letter: A
Question
At a distance of 0.210 cm from the center of a charged conducting sphere with radius 0.100cm, the electric field is 460 N/C . What is the electric field 0.610 cm from the center of the sphere?
At a distance of 0.200 cm from the axis of a very long charged conducting cylinder with radius 0.100cm, the electric field is 460 N/C . What is the electric field 0.590 cm from the axis of the cylinder?
At a distance of 0.204 cm from a large uniform sheet of charge, the electric field is 460 N/C . What is the electric field 1.11 cm from the sheet?
Explanation / Answer
a) electric field due to charged conducting sphere E = kq/r^2 , r > R(radius of sphere)
at r =0.210 cm , E = 460 N/C
=> 460 = kq/(0.210*10^-2)^2
=> kq = 2.02*10^-3
now at r=0.610 cm , E = kq / r^2 = (2.02*10^-3)/(0.610*10^-2)^2 = 54.28 N/C
b) electric field due to charged conducting cyllinder E = lemda/(2piEo*r) , where lemda is charged density
=> at r = 0.200 cm , E = 460 N/C
=> 460 = lemda /(2*pi*Eo*0.2*10^-2)
=> lemda/2piEo = 0.92
now at r = 0.590 cm , E = lemda/(2piEo*r) = 0.92/(0.590*10^-2) = 155.93 N/C
c) electric field due to charged conducting sheet E = p/2Eo , where p is charged density
since it is independent of distance from sheet
=> at r =1.11 cm , E = 460 N/C same as at r = 0.204 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.