The equilibrium constant, K, for the following reaction is 1.20×10 -2 at 500 K.
ID: 1020068 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K, for the following reaction is 1.20×10-2 at 500 K.
An equilibrium mixture of the three gases in a 1.00 L flask at 500 K contains 0.325 M PCl5, 6.24×10-2 M PCl3 and 6.24×10-2 MCl2. What will be the concentrations of the three gases once equilibrium has been reestablished, if 3.59×10-2 mol of PCl3(g) is added to the flask?
The equilibrium constant, K, for the following reaction is 1.80×10-4 at 298 K.
An equilibrium mixture of the solid and the two gases in a 1.00 L flask at 298 K contains 0.359 mol NH4HS, 1.34×10-2 M NH3and 1.34×10-2 M H2S. If the concentration of NH3(g) is suddenly increased to 2.42×10-2 M, what will be the concentrations of the two gases once equilibrium has been reestablished?
[PCl5] = M [PCl3] = M [Cl2] = M
Explanation / Answer
Part A) PCl5 <==> PCl3 + Cl2
Let x amount of PCl3 has been converted to PCl5 at equilibrium
then at equilibrium,
[PCl5] = 0.325 + x
[PCl3] = (0.0983 - x)
[Cl2] = 6.24 x 10^-2 - x
So,
K = [PCl3][Cl2]/[PCl5]
1.2 x 10^-2 = (0.0983 - x)(6.24 x 10^-2 - x)/(0.325 + x)
3.9 x 10^-3 + 1.2 x 10^-2x = 6.134 x 10^-3 - 0.1607x + x^2
x^2 - 0.1727x + 2.234 x 10^-3 = 0
x = 0.0141 M
So we have at equilibrium,
[PCl5] = 0.325 + 0.0141 = 0.3391 M
[PCl3] = (0.0983 - 0.0141) = 0.0842 M
[Cl2] = 6.24 x 10^-2 - 0.0141 = 0.0483 M
Part B) For NH4HS <==> NH3 + H2S
K = [NH3][H2S]
Initial
[NH3] = 2.42 x 10^-2 + 3.59 x 10^-2 = 0.0376 M
[H2S] = 1.34 x 10^-2 M
Let x be the change in concentration at equilibrium
1.8 x 10^-4 = (0.0376 - x)(1.34 x 10^-2 - x)
x^2 - 0.051x + 3.24 x 10^-4 = 0
x = 7.44 x 10^-3 M
therefore at equilibrium,
[NH3] = 0.0376 - 7.44 x 10^-3 = 0.03016 M
[H2S] = 1.34 x 10^-2 - 7.44 x 10^-3 = 5.96 x 10^-3 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.