The equilibrium constant for the reaction 2 C_3 H_6(g) C_2 H_4(g) + C_4 H_8 (g)
ID: 1065046 • Letter: T
Question
The equilibrium constant for the reaction 2 C_3 H_6(g) C_2 H_4(g) + C_4 H_8 (g) Is found to fit the expression: Ink A + B/T + C/T^2, between 300 and 600 K, where A = -1.04. B = -1088 K, C = 1.51 times 10^5 K^2. Calculate the standard reaction enthalpy and standard reaction entropy at 400 K. Estimate the temperature at which CaCO_3 (calcite) decomposes. Calculate the standard Gibbs energy and the equilibrium constant at (a) 298 K and (b) 400 K, for the reaction: PbO(s) + CO(g) - Pb(s) + CO_2 (g) Assume that the enthalpy of the reaction is independent of temperature.Explanation / Answer
1.
The equilibrium constant of the reaction
2C3H6 (g) <-------> C2H4 (g) + C4H8 (g)
Expression ln k= A + B/T + C/T2found to be fit between 300 K and 600 K.
Here A = - 1.04, B = – 1088K and C= 1. 51 x 10^ 5K^2
Step 1- calculate ln K at 390 K and 410 K
At 390 K-
ln K = 1. 04 1088/390 + 1. 51 x 10^ 5/(390)^2 = 2.83698
At 410 K’
ln K’ = 1.04 1088/410 + 1. 51 x 10^ 5/(410)^2 = 2.79538
Step 2- Calculate the standard reaction enthalpy-
The van’t Hoff equation yields-
ln k’ - ln K = Hr0/R (1/390 – 1/410)
Re-arranging for the enthalpy and substituting
Hr0 = R {2.79538 – ( 2.83698)}/ (1/390 – 1/410)
Hr0 = 8 .314Jmol.K (2.79538 +2.83698) /0.000125 = 2765 J = 2.765 KJ
Step 3- Calculate the standard reaction free energy change-
At 400 K,
ln K = 1. 04 – 1088 /400 + 1. 51 x 10^ 5/(400)^2 =–2.81625
Gr0 = RT lnK
= (8.3145) (400)(-2.81625)
= 9373 J/mol = 9.37 KJ/mol
Step 4-Calculate standard reaction entropy at 400 K
Sr0 = Hr0 -Gr0 /T
= 2765 J/mol -9370J/mol /400K
= 16 5. J K-1 mol -1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.