The reaction of the strong acid HCI with the weak base CH_3NH_2 is: HCI(aq) + CH
ID: 1016462 • Letter: T
Question
The reaction of the strong acid HCI with the weak base CH_3NH_2 is: HCI(aq) + CH_3NH_2(aq) rightarrow CH_3NH_3^+(aq) +Cl^-(aq) To compute the pH of the resulting solution if 33mL of 0.43M acid is mixed with 47mL of 0.43M acid is mixed with 47 mL of 0.61 M base we need to start with the stoichiometry. Let's do the stoich in steps. How many moles of acid? How many moles of base? What is the limiting reactant? How many moles of the excess regent after reaction? What is the concentration of the excess reagent after reaction? What is the concentration of the pH active product after reaction?Explanation / Answer
moles of acid = 0.43 moles/L / 33 mL = 1.3 X 10^-5 moles
moles of base = 0.61M / 47 mL = 1.29 X 10^-5 moles
CH3NH2 IS THE LIMITING AGENT.
EXCESS MOLES OF REAGENT = 1.0 X10^-7
CONENTRACTION OF EXCESS REAGENT = 1 X 10^-7/ 80 = 1.25 X 10^-4 M
CONC OF PH ACTIVE PRODUCT= 1.61 X 10^-4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.