The reaction of the strong acid HBr with the strong base KOH is: HBr(aq) + KOH(l
ID: 1015671 • Letter: T
Question
The reaction of the strong acid HBr with the strong base KOH is: HBr(aq) + KOH(l) rightarrow HOH(l) + KBr [aq). Compute the pH of the resulting solution if 72mL of 0.70M acid is mixed with 29mL of 0.35M base. Let's do this in steps: How many moles of acid before reaction? How many moles of base before reaction? What is the limiting reactant? How many moles of the excess reagent after reaction? What is the concentration of the excess reagent after reaction? What is the pH of the resulting solution?Explanation / Answer
1. Acid: For HBr, Volume = 72 ml = 0.072 L
Concentration = 0.70 M
Moles of acid = concentration*volume = 0.70*0.072 = 0.0504 mol
moles of acid = 0.0504 mol
2. Base: For KOH, Volume = 29 ml = 0.029 L
Concentration = 0.35 M
Moles of base = concentration*volume = 0.35*0.029 = 0.0101 mol
moles of base = 0.0101 mol
3. Limiting reagent : KOH
KOH has lesser moles, so it is limiting reagent
4. Moles of excess reagent after reaction: moles of acid-moles of base = 0.0504-0.0101 = 0.0403 mol
5. Moles of excess reagent = moles of acid left = 0.0403 mol
Total volume = 0.072+0.029 = 0.101 L
concentration = moles/volume = 0.0403/0.101 = 0.40 M
6. HBr is left, and it is strong acid, so whole of acid will dissociate.
[HBr] = [H+] = 0.40 M
pH = -log[H+] = -log(0.40) = 0.40
pH = 0.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.