The reaction of N2 with O2 at high temperatures, as in an automobile engine, lea
ID: 801039 • Letter: T
Question
The reaction of N2 with O2 at high temperatures, as in an automobile
engine, leads to NOx pollutants. Consider the following reaction:
2 N2 + O2 = 2 N2O
In a typical experiment, 2.0 moles of N2 are mixed with 1.0 mole of O2 at 2000 K. After
equilibrium has been established, the final mixture contains 0.58 moles N2O.
The total pressure = 1.0 atm. Take the standard pressure to be 1.0 atm.
a. Construct a table as in class and derive general expressions for Ky and Kp in terms
of the moles of O2 consumed, ?, and the total pressure.
b. Calculate the number of moles of each component at equilibrium
c. Calculate the numerical values for Ky and Kp.
Explanation / Answer
2N2 + O2 <===> 2N2O
2 1 0 Initial
2(1-y) 1-y 2y At any instant after reaction starts.
At equilibrium, 2y = 0.58 => y=0.29 moles
Kc = y^(2)/(1-y)^(3)
Kp = Kc (RT)^(-1)
= y^(2)/(1-y)^(3)RT
R = 0.0821, T = 2000K
Total pressure = (3-y)0.0821*2000 = 164.2(3-y) atm
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
At equilibrium,
1.42 moles of N2
0.71 moles of O2
and 0.58 moles of N2O are present.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
At equilibrium,
Kc = 0.235lit/mol
Kp = 0.235/(0.0821*2000) = 1.4312 * 10^(-3) atm^(-1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.