A solution of Fe2+ was oxidised to Fe3+ by titration with potassium bromate (KBr
ID: 1016031 • Letter: A
Question
A solution of Fe2+ was oxidised to Fe3+ by titration with potassium bromate (KBrO3). In the reaction BrO3- is reduced to Br-.
(i) Write out a balanced equation for the reaction. (3 marks)
(ii) The concentration of the potassium bromate solution was 0.106 mol dm-3. A 25cm3 aliquot of the iron solution required a titre of 24.5 cm3 of the potassium bromate. Calculate the concentration (in mol dm-3) of the iron solution. .....(4 marks)
Please no spaming or copying of answers from some where else.I want real and honest response to this question. Thank you.
Explanation / Answer
(i) Oxidation half reaction: Fe2+ ------> Fe3+
The balanced oxidation half reaction is: Fe2+ ------> Fe3+ + e-
Reduction half reaction: BrO3- ------> Br-
Balance O on both sides
BrO3- ------> Br- + 3OH-
Balance H by adding H+
BrO3- + 3H+------> Br- + 3OH-
Balance electrons
BrO3- + 3H+ + 6e- ------> Br- + 3OH-
Add H+ on both sides
BrO3- + 6H+ + 6e- ------> Br- + 3H2O
This is balanced half reduction reaction
Add both oxidation and reduction half reactions.
Fe2+ ------> Fe3+ + e- ]*6
6Fe2+ ------> 6Fe3+ + 6e-
BrO3- + 6H+ + 6e- ------> Br- + 3H2O
We get:
6Fe2+ + BrO3- + 6H+ ------> 6Fe3+ + Br- + 3H2O
This is the balanced equation of the reaction.
(ii) [KBrO3] = 0.106 mol/dm3 = 0.106 M
Volume used = 24.5 ml = 0.0245 L
Moles of KBrO3 = concentration*volume = 0.106*0.0245 = 0.0026 mol
0.0026 mol of KBrO3 are used.
In reaction 1 mol of KBrO3 uses 6 moles of Fe2+.
So, 0.0026 mol of KBrO3 uses = 6*0.0026 = 0.0156 mol
Concentration of Fe2+ = moles/volume = 0.0156/0.0245 = 0.636 M = 0.636 mol/dm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.