Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaO

ID: 1007347 • Letter: A

Question

A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaOCl in a commercial bleaching solution that was found in the basement of an abandoned house. The student diluted 50.00 mL of commercial bleaching solution to 250 mL in a volumetric flask, and titrated a 20-mL aliquot of the diluted bleaching solution. The titration required 35.46 mL of 0.1052M Na2S2O3 solution. A faded price label on the gallon bottle read $0.79. The density of the bleaching solution was 1.10 g/mL

6-Calculate the mass of commercial bleaching solution titrated.

7-Determine the present NaOCI in the commercial bleaching solution.

8-Calculate the mass of one gallon of the commercial bleaching solution.

9-Calculate the cost of 100 g of the commercial bleaching solution

10-Determine the cost of the amount of commercial bleaching solution required to supply 100 g of NaOCI

Explanation / Answer

mass of commercial bleaching solution = 1.1*50 = 55 g
3 NaOCl + Na2S2O3 -----> 3 NaCl + Na2S2O6
M1V1/n1 = M2V2/n2
0.1052*35.46/1 = M2*20/3
M2 = 0.5595
M2V2 = M3V3
0.5595 * 250 = M3 * 50
M3 = 2.7975
mass of NaOCl = (2.7975*50/1000)*74.5 = 10.421 g
For 1 gallon = 3785.41 mL
mass of commercial bleaching solution = 3785.41*1.1
                                      = 4163.95 g
4163.5 g of commercial bleaching solution cost $ 0.79
100 g of Bleach solution = 0.79 * 100/4163.95
                         = $ 0.01897
55 g of bleach solution produces 10.421 g of NaOCl
100 g of NaOCl requires 55*100/10.421 g
                      = 527.78g
527.78 g bleach solution costs = 0.79 *527.78 /4163.95
                               = $ 0.1001

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote