22. What is the mole fraction of in a mixture with a total pressure of 800 to wh
ID: 1007028 • Letter: 2
Question
22. What is the mole fraction of in a mixture with a total pressure of 800 to when the partial pressure ofH2 is 90 a. 0.88 d. 8.8 b, 1.0 e. 0,11 er, determine the energy required to melt 1.00 g of ice (solid water) at its melting point. Boiling point 373 K Melting point 273 K. Enthalpy of vaporization 2,260 J/ Enthalpy of fusion 334 J/ Specific heat capacity (solid) 2.11 J/(g K Specific heat capacity liquid) 4.18 J/ K) Specific heat capacity (gas) 2.08 J/ d. 0.334 kJ b. 4.96 kJ e, 2.26 kJ c. 23.2 kJExplanation / Answer
22. PH2 = xH2*Ptotal
90 = x*800
x = molfraction of H2 = 0.11
answer: e.0.11
23. q = DHfus*m
= 334 *1
= 334 joule
= 0.334 kj
answer: d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.